Přijmout zimu

27.11.2018

Už je to tady zase. S nastupující zimou je chladněji a ubývá světla. Je vůbec něco, co bychom mohli udělat, aby pro nás byla zima příjemná? Dnes jsem prožila něco, o co bych se ráda podělila.

V posledních dnech jsem cítila, že letošní příchod zimy na mě doléhá. Po krásném dlouhém létě a podzimu se spoustou slunce byl ten přechod najednou rychlý. Chlad a zvláště to, že je brzy tma, na mě silně působilo.

Když jsme si o tom minulý týden povídali s kamarádem, ukázal mi video, ve kterém mladá Švédka cítí tíhu nadcházející zimy a rozhodne se to tentokrát udělat jinak. Rozhodne se vydat se zimě vstříc a ponoří se do ledového jezera. Splyne s přírodou, pobyt v ledové vodě je pro ni intenzivní prožitek přítomného okamžiku. 

Brrr! Na něco takového jsem se rozhodně necítila připravená. Video však na mě zapůsobilo a zaselo semínko.

Dnes ráno jsem ležela v posteli a slyšela jsem za oknem závan větru. Vzpomněla jsem si na to video a uvědomila jsem si, že jsem zimu nepřijala. Že ji od sebe odtlačuji. A nejen to. Odtlačuji od sebe celou Matku Zemi. Bylo to najednou tak jasné. Pocítila jsem, že jsem nepřijala její rytmus, že jako mnoho moderních lidí vzdoruji rytmu Země.

V tom okamžiku jsem se rozhodla rytmus Matky Země a její přirozené cykly přijmout. To rozhodnutí stačilo, abych pocítila změnu. Vnímala jsem hlubší propojení se Zemí, cítila jsem se nesená a hýčkaná v její láskyplné náruči. Bylo to nádherné. 

Už dřív jsem věděla, že je potřeba respektovat zimní zklidnění, kdy se energie stahuje dolů a příroda regeneruje, aby byla připravená na jarní oživení. Když tomu vzdorujeme a nerespektujeme to, platíme daň ve formě únavy, přetažení, nikdy nekončící rýmy a podobných zimních "radostí". 

Teď jsem prožila něco, co ve mně to vědomí ukotvilo. Zvolnila jsem krok, rozhodla se, že si dopřeju klidnější tempo a namísto předvánočního shonu budu plynout v souladu s rytmem zimy. Už se na to moc těším! 

Dlouhé večery a chlad jsou teď nějak vlídnější a už na mě tolik nedoléhají. Můžete to také vyzkoušet. Je to snadné, stačí se rozhodnout přijmout přirozený rytmus Země a její cykly. Chvíli v klidu sedět a vnímat své pocity.

Přeji nám všem krásnou zimu!

S láskou, Eliška